Понеділок, 26.07.2021, 18:51
Вітаю Вас Гость | Реєстрація | Вхід

Факультет соціології та управління

Меню сайту
Категорії розділу
Новини деканату [13]
Новини студради [39]
Новини медіа-сектору (сайт) [27]
Міністерство освіти і науки України [21]
Новини ЗНУ [22]
Пошук на сайті
Дошка оголошень
200
Сьогодні
«  Липень 2021  »
ПВСЧПтСВ
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031
Теги сайту
Презентація ФСУ
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Пошук у Google
Наші друзі
Украинский портАл

Бібліотека


АЛЬТЕРНАТИВНИЙ СОЦІОЛОГІЧНИЙ СЛОВНИК

Євген Головаха
доктор філософських наук,
головний науковий співробітник
Інституту соціології НАН України

А

АВТОРИТЕТ – повага до влади, заснована на вірі: 1) традиційна – на вірі в розум предків; 2) раціональна – на вірі у власний розум; 3) харизматична – на вірі в те, що для поваги до влади розум взагалі не потрібний.

АГРЕСІЯ – войовничий інстинкт, що зіштовхує баранів лобами, а людей – ідеологіями.

АДАПТАЦІЯ СОЦІАЛЬНА - успішне пристосування до соціального порядку: в стабільному суспільстві – шляхом конформізму, в перехідному – шляхом бандитизму.

АЛЬТРУЇЗМ – прагнення вчинити людям краще, ніж вони хочуть.

АНКЕТА – набір питань, що дає респондентові змогу вірити, що в нього є думки, а соціологу – вірити, що в нього будуть знання.

АНОМІЯ – за часів виникнення полісів у Давній Греції – "беззаконня”, за часів виникнення СНД – просто "беспредел”.

АТТІТ’ЮД (соціальна установка) – готовність до нової соціальної дії під впливом застарілого соціального досвіду.

Б

"БІЛІ КОМІРЦІ” – "інтелігенція” у західному світі, де для того, щоб називатися інтелігентом, не обов’язково перейматися долею всесвіту – досить щодня перевдягати сорочки.

БРИКОЛЯЖ – поєднання різнорідних елементів, що утворюють стильову єдність групи: наприклад, англійські булавки і пакети для сміття в панків, мобільні телефони й розтопирені пальці в "нових росіян”, нове мислення і старі привілеї у представників влади.

БЮРОКРАТІЯ – апарат управління, який у гонитві за соціальними благами спромігся відірватися від народу.

В

ВАЛІДНІСТЬ – відповідність мети і засобів соціологічного вимірювання; цілком валідними є лишень безцільні вимірювання.

ВИБІРКА – респонденти, котрих змогли відібрати для опитування замість тих, кого мали відібрати.

ВІДЧУЖЕННЯ – почуття відрази, що його людина відчуває до самої себе як до члена суспільства.

Г

ГЕНДЕРНА ІДЕОЛОГІЯ – сучасне розуміння статевої диференціації, яке сприяє перетворенню чоловіка та жінки на чоловічий гендер та жіночій гендер.

ГІПОТЕЗА – недостатньо обгрунтоване припущення, яке спонукає кваліфікованого соціолога до підготовки досліджень, а некваліфікованого – до підготовки публікацій.

ГРОМАДЯНСЬКЕ СУСПІЛЬСТВО – суспільство, створивши яке, громадянин усвідомлює, що не він повинен слугувати державі, а держава – йому.

ГРУПОВЕ РІШЕННЯ – рішення, яке ухвалюють найдурніші члени групи, а втілюють у життя – найстаранніші.

Д

ДЕВІАЦІЇ - протизаконні або аморальні дії, що відхиляються від нормальної поведінки в суспільстві тією самою мірою, що й благородні вчинки; на відміну від останніх, девіації часто-густо лишаються непокараними.

ДЕПРИВАЦІЯ СОЦІАЛЬНА - обмежений доступ до соціальних благ для нижчих верств суспільства за необмеженого - для вищих.

ДОЗВІЛЛЯ - час для вільної самореалізації, коли людина зрештою здатна зробити те, чого від неї марно вимагають на роботі.

Е

ЕКСПЕРИМЕНТ СОЦІАЛЬНИЙ - цілеспрямований вплив на соціальну дійсність заради її удосконалення: в ім’я науки (менш важкий випадок) або в ім’я народу (більш важкий випадок).

ЕЛІТА - частина суспільства, що вважає себе кращою на тій підставі, що все краще в суспільстві належить їй.

ЕМПАТІЯ - співчуття ближньому, яке виявляється в здатності замість нього одержувати задоволення.

ЕСКАПІЗМ - вихід із громадського життя з похованням у внутрішньому світі.

ЕФЕКТ ОРЕОЛУ - психологічний парадокс: близьких людей ми розуміємо гірше за малознайомих; і трапляється це тому, що до малознайомих придивляємось, а близьких уже давно не помічаємо.

ЕФЕКТИ ПЕРВИННОСТІ Й ВТОРИННОСТІ - особливість реакції аудиторії на порядок надходження інформації: подеколи краще запам’ятовується перша висловлена дурниця, іноді - остання, але ніколи - розумне слово між ними.

І

ІЄРАРХІЯ СОЦІАЛЬНА - спосіб соціальної організації, грунтований на нерівному становищі осіб, який у комах спричинився до виникнення мурашника, а в людей - до виникнення марксизму-ленінізму.

ІНДИВІДУАЛЬНІСТЬ - неповторна сукупність якостей, властива окремій людині; неповторна вона тому, що повторювати більш нікому не хочеться.

ІНТЕЛІГЕНЦІЯ - соціальна верства, приречена на вищу міру освіти.

ІНТЕРПРЕТАЦІЯ ДАНИХ - найуразливіша частина соціологічного дослідження, понад усяку міру залежна від розумових здібностей дослідника.

ІНФОРМАЦІЯ СОЦІОЛОГІЧНА - інформація, одержувана соціологічними методами: первинна - яку соціологи ще не проаналізували, і вторинна - яку вже не проаналізувати.

ІСТОРИЧНА СОЦІОЛОГІЯ - наука про те, яким чином минуле людського суспільства не перетворити на його майбутнє.

З

ЗЛОЧИННІСТЬ - необхідна, за переконанням Е.Дюркгейма, частина громадського життя, яка спрямовує соціальний гнів проти тих, хто закони переступає, і відволікає від тих, хто закони ухвалює.

К

КАПІТАЛІСТИЧНЕ СУСПІЛЬСТВО - вільне суспліьство, в якому можна продавати робочу силу, вільно купувати робочу силу; не можна лишень усього цього вільно не робити.

КОЛЕКТИВІЗМ - здатність жертвувати особистими цілями за нездатності досягти їх.

КОЛЕКТИВНЕ НЕСВІДОМЕ - ірраціональна складова людської психіки, здатна прориватися в свідомість у вигляді снів, обмовок і політичних переконань.

КОМУНІКАЦІЯ - акт передачі інформації, що набуває вельми непристойних форм, коли стає масовим.

КОНФОРМІСТ - людина, для котрої хибна думка тим ближча до істини, чим небезпечніше спростування її.

КУЛЬТУРНИЙ ПРОГРЕС - хибне розуміння розвитку цивілізації: самий по собі прогрес, звісно, існує, але якийсь він надто вже некультурний.

Л

ЛЕГІТИМНІСТЬ - поняття, яке означає, що у можновладців, крім нахабства, є також інші підстави перебувати при владі (скажімо, легковірність виборців).

ЛІДЕР - член співтовариства, котрий першим біжить до ями й останнім туди потрапляє.

ЛЮМПЕНИ - соціальна верства, що перебуває на дні суспільства і глибоко співчуває революційній ідеї поставити суспільство з ніг на голову.

М

МАЛОЗАБЕЗПЕЧЕНІ - соціальна верства, якій внаслідок приватизації дісталося лишень її власне майно.

МАРГІНАЛИ - люди, котрі застрягли між низьким і високим соціальним статусом, оскільки перший - нижче їхніх потреб, а другий - вище здібностей.

МАСОВІ ОПИТУВАННЯ - метод пізнання, значне поширення якого засвідчує, що масове неуцтво надає соціальній науці більше фактів, ніж індивідуальне знання.

МОВА - основне знаряддя спілкування в людини, призначене для висловлювання відсутніх думок.

Н

"НАКЛЕЮВАННЯ ЯРЛИКІВ” ТЕОРІЯ - соціологічна теорія, що пояснює природу девіантної поведінки: назвали «грабіжником» - буде грабіжником, назвали «негідником» - буде негідником; практична слабкість теорії полягає в тому, що інакше їх ніяк і не назвеш.

НАЦІЯ - народ, який відчуває нерозділену любов до своєї держави.

НАЦІОНАЛЬНИЙ ХАРАКТЕР - якості, що на противагу загальнолюдським ідеалам відрізняють людей, котрі належать до однієї нації.

НЕРІВНІСТЬ СОЦІАЛЬНА - головне джерело суспільного прогресу, що стимулює людей до соціальної активності: одних до того, щоб піднятися догори, а інших - до того, щоб не впасти вниз.

НОРМИ СОЦІАЛЬНІ - границі поведінки, в межах яких люди бігають за заохоченнями, а поза ними - від санкцій.

О

ОСОБИСТІСТЬ - категорія, що має два визначення: романтичне - «кожен із нас» і реалістичне - «рідкісний із нас».

П

ПАНІКА - стан, коли від страху втрачають голову, а те, що лишилося, намагається тікати, аби якось врятуватися.

ПЕРЕДБАЧЕННЯ СОЦІАЛЬНЕ - уявлення про майбутнє, що залежить від розташування зірок, нутрощів жертовної тварини, кавової гущавини й сучасних наукових знань про розвиток суспільства.

ПЕРЕМІЩЕННЯ СОЦІАЛЬНЕ - масовий процес, який відбиває незмінне прагнення члена суспільства посісти в ньому не своє місце.

ПОДІЛ ФІЗИЧНОЇ І РОЗУМОВОЇ ПРАЦІ - трудова спеціалізація, що почалася в доісторичний період: коли одна мавпа вперше підняла дрюк, інша - вперше здійняла галас.

ПОЛІТИЧНА СОЦІОЛОГІЯ - наука про шкоду, що її політика завдає суспільству.

ПОРОЗУМІННЯ - здатність побачити одне й те саме різними очима і не вчепитися в нього різними руками.

ПОРЯДОК СОЦІАЛЬНИЙ - порядок, який за умов демократії підтримується всім суспільним організмом, а за умов тоталітаризму - окремими органами.

Р

РЕАЛЬНИЙ СОЦІАЛІЗМ - гірки ліки від соціалізму уявлюваного.

РЕКЛАМА - соціальна інституція, відповідальна за те, щоб людей перетворювати на покупців, попередньо перетворивши їх на ідіотів.

РЕПРЕЗЕНТАТИВНІСТЬ - чарівне слово, здатне думку випадково опитаних людей перетворювати на громадську думку.

РОЛІ СОЦІАЛЬНІ - ролі в театру абсурду, де глядачі вилазять на сцену, нагороджують один одного стусанами і дуже засмученні через те, що ніхто не викликає їх «на біс».

С

СОЦІАЛ-ДАРВІНІЗМ - теорія еволюції людини як тварини: сильний має з’їсти слабкого; хибність теорії - у тому, що сильна тварина їсть, доки не наїсться, а сильна людина - доки не вдавиться.

СОЦІАЛІЗАЦІЯ - послідовний процес уведення, розмішування та розчинення індивіда в суспільстві.

СОЦІАЛЬНА ДИСТАНЦІЯ - відстань, на яку люди підпускають представників інших соціальних груп - при цьому дистанційне управління завжди перебуває в руках у лідерів цих самих груп.

СОЦІАЛЬНА ПОЛІТИКА - турбота про те, щоб багаті не відбивали в бідних хліб, а бідні в багатих - апетит.

СОЦІАЛЬНИЙ ЗАХИСТ - турбота держави про збереження майна голоти.

СОЦІАЛЬНО-ПСИХОЛОГІЧНИЙ КЛІМАТ - клімат у відносинах між людьми: теплий сприяє відпочинку, помірний - роботі, холодний - чаркуванню.

СОЦІОГЕНЕЗ - процес перетворення первісного стада на сучасне суспільство на засадах трансформації стадного почуття в почуття національної гордості.

СОЦІОЛОГІЗМ - принципова позиція, грунтована на визнанні автономії соціальної реальності, за вивчення якої гроші варто сплачувати тільки соціологам (активно заперечується представниками інших суспільних і гуманітарних наук).

СОЦІОЛОГІЯ - наука котра переконує в тому, що навіть якщо в суспільстві неможливо жити, втім, його вповні можна вивчати.

СОЦІОЛОГІЯ ПРАВА - наука, що відповідає на два взаємопов’язаних питання: чому люди створюють закони і чому вони їх не дотримуються.

СПРАВЕДЛИВЕ СУСПІЛЬСТВО - суспільство, в якому люди знищили соціальну несправедливість, за що й несуть лишень справедливе покарання.

СЕРЕДНІЙ КЛАС - клас, найзацікавленіший у соціальній злагоді, позаяк під час соціальних конфликтів він зазнає лиха і згори і знизу.

СТАТУС СОЦІАЛЬНИЙ - індивід мінус індивідуальність.

СТИМУЛ - поняття, яке спершу означало палицю для осла, а згодом поширилося на все, що може викликати реакцію в людини.

СТРАТИФІКАЦІЯ СОЦІАЛЬНА - розподіл суспільства на верхні й нижчі верстви, за якого нижнім здається, що верхні сидять у них на горбу, а верхнім - що нижні плутаються в них під ногами.

СУСПІЛЬНА ЕВОЛЮЦІЯ - шлях соціальних змін, супротивники яких помирають природною смертю.

СУСПІЛЬНИЙ ДОГОВІР - у теорії: договір між індивідом і державою, відповідно до якого індивід жертвує частиною власних свобод, аби держава охороняла решту; насправді: держава охороняє лише ті свободи, якими індивід жертвує.

Т

ТРАДИЦІЇ - пам’ять про те, що ми мало чим відрізняємося від неосвічених предків.

ТРАНСФОРМАЦІЯ СУСПІЛЬСТВА - період розвитку суспільства, коли в нього з’являється світле минуле.

У

УТОПІЯ - модель суспільства, в якому мають бути задоволені всі, крім тих, хто цим незадоволений.

Ф

ФРЕЙДОМАРКСИЗМ - вченння, що його зближує з марксизмом занепокоєність проблемами пролетаріату, а відрізняє - впевненість у тому, що від сексуальної революції пролетаріат може одержати більше задоволення, ніж від соціальної.

Ц

ЦІННІСТЬ - корисна частина навколишнього світу, відсутність якої викликає страх, що не одержиш, а наявність - страх, що втратиш.

ЦИВІЛІЗАЦІЯ ЛЮДСЬКА - те, що людьми вже створене - залишилося створити людяну...

Ю

ЮРБА - збіговісько людей, перетворюється на кровожерливу зграю, якщо поруч немає загоничів, на некероване стадо баранів, якщо поруч немає вівчарок, і на нормальне співтовариство, якщо поруч немає політичних демагогів.

Матеріал з сайту http://www.socd.univ.kiev.ua/STUDENT/HUMOR/alter.htm